Eniyihekim.com tecrübesiyle

Diş Hekimleri İnternet Sitesi Açarken Nelere Dikkat Etmelidir?

dis-hekimlerinin-internet.jpg

Dijital teknolojilerin gelişmesi ile birlikte ülkemizde milyonlarca kişi sağlık ile ilgili web sayfalarını ve hekimlerin sosyal medya hesaplarını takip etmeye başlamıştır. Hekimlerimiz de kendi ilgi alanlarına paralel olan çeşitli internet sitelerinde yer almakta ve kişisel internet sitelerini de açmaktadır. Bu yazımızda diş hekimlerimizin internet sitesi açarken nelere dikkat etmesi gerektiğine değineceğiz.

  • Uzmanlık alanı veya branş ile ilgili internet sitesi açmayın

Diş hekimlerimizin bazılarının yaptığı hatalardan biri de kişisel web sitesi yerine uzmanlık alanı ile ilgili web sitesi açmak ve bunu yönetmektir. Örneğin; “İstanbuldishekimi.net”, “ortodontiizmir” vb. gibi web sayfaları açılmamalıdır.

  • Kendilerini övücü nitelikteki paylaşımlardan kaçınılmalıdır

Bir diş hekimi web sitesine kendisini övücü ve kendi muayenehanesine yönlendirici ifadeler kesinlikle koymamalıdır. Örneğin; “sağlıklı gülüşler, estetik dişler için yanınızdayız”, “alanında ilk”, “konforlu muayenehanemizde diş sağlığı hizmeti” vb. ifadelere yer verilmemelidir. Bu ifadeler “sağlıkta reklam yasağı”na aykırı ifadelerdir. Dolayısıyla kullanılmaması gerekmektedir.

  • Öncesi ve sonrası fotoğraflarına yer verilmemelidir

Diş hekimleri hastalarının tedaviden öncesi ve sonrası şeklindeki fotoğraflarına yer vermemelidir. Bu tarz fotoğraflarlar örtülü bir şekilde reklam içeriği oluşturduğundan sağlıkta reklam yasağına aykırıdır.

  • Herhangi bir şekilde tıbbi araç gereç veya ilaç markası övülmemelidir

Diş hekimlerinin internet siteleri içerisinde herhangi bir şekilde tıbbi araç gereç veya ilaç markası övülmemelidir. Bunlar hakkında yönlendirici ve reklama girecek şekilde ifadeler kullanılmamalıdır.

  • İnternet üzerinden teşhis, tanı koyucu ifadelerden kaçının

Genel olarak hekimlerimizin yaptığı hatalardan bir tanesi de internet üzerinden hastalığı ile ilgili soru soran kişilere teşhis veya tanı koyucu ifadeler kullanmasıdır. Bu az da olsa yaşanan bir durumdur.

  • Muayenehanenize yönlendirici ifadelerden kullanmayın

Hastaların kendi muayenehanenize gelmesini sağlamak amacıyla yönlendirici ifadeler kullanmayın. Örneğin; “muayenehanemizde son teknoloji araçlar mevcuttur”, “sizlere en iyi hizmeti biz vereceğiz” tarzında ifadeleri telaffuz etmeyin.

Göz atabilirsiniz:   

En çok okunanlar