Eniyihekim.com tecrübesiyle

Diş Hekimleri İçin Hastalarla Doğru İletişim Kurmanın Püf Noktaları

dis-hekimleri-icin.jpg

Diş hekimleri için hastalarla doğru iletişim kurmak tedavi sürecinin olumlu olması açısından oldukça önemlidir. Çoğu hastanın sahip olduğu “dişçi koltuğu” korkusunu aşmak için diş hekimlerine çeşitli görevler düşmektedir.

  • Tedavinin her aşamasında hastayı bilgilendirin

Tedavinin her aşamasında hastayı bilgilendirmek oldukça önemlidir. Çünkü hastalar en çok da belirsizlikten dolayı korkuya kapılmakta. Dolayısıyla tedavi sürecinin belli aşamalarında kısa bilgilendirmeler yaparak hastanın merakını azaltmak gerekir.

  • Hastaya kısa sorular sorun

Hastanıza kısa sorular sorararak tedavi süreci ile ilgili geri dönüşler alıp ona göre hareket edebilirsiniz. Örneğin; bir kanal tedavisi işlemi sırasında hastanın canının yanma ihtimali olabilir. İşlemi yaparken hastaya bunun normal olduğunu belirtebilirsiniz.

  • Hasta ile sohbet ederek rahatlamasını sağlayın

Hasta diş tedavisi ile ilgili çeşitli fobilere sahipse ve çok stres yapıyor ise ona farklı konular açarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.  Bu yüksek ihtimalle işe yarayacaktır. Hastanın kafasındaki kaygıların yok olması, tedavi süresinde sizin de daha rahat bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.

  • Tedavi sonrası gerekli açıklamaları yapın

Birçok hasta tedavi sonrasında hekimlerin onları yeterince takip etmediklerinden şikayetçi. Şayet tedavi sonrasında hastaya bundan sonraki süreçle ilgili gerekli açıklamaları yapıp bilgilenmesini sağlarsanız hastalarınızdan geri bildirim almanız daha da kolaylaşacaktır.

  • Ulaşılabilir olun

Tedavi sonrasında hastanızın sorularına yanıt vermemek, ulaşılamaz olmak sizin hanenize yazılacak olan eksi bir davranıştır. Dolayısıyla herhangi bir iletişim kanalı vasıtası ile ulaşılabilir olmak oldukça önemlidir.

 

 

 

Göz atabilirsiniz:   

En çok okunanlar