Eniyihekim.com tecrübesiyle

Hasta ve Danışanlar, Hekim/Uzman Seçerken Nelere Dikkat Ediyor?

 

İnternet kullanımının günden güne artması ile beraber geleneksel yöntemler birer birer terk edilmeye başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’na göre 10 hanenin 8’i internet erişimine sahip. TÜİK’in araştırmasından çıkan sonuçlara göre; Türkiye’de internet kullanım amaçları dikkate alındığında, 2017 yılının son üç ayında internet kullanan bireylerin %83,7’si sosyal medyada profil oluşturma, mesaj gönderme veya fotoğraf vb. içerik paylaşırken, bunu %69,6 ile sağlıkla ilgili bilgi arama, %68,2 ile online haber, gazete ya da dergi okuma, %65,9 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama takip etti.

tuik_data2017

Bu oranlar dikkate alındığında, internetin hayatlarımızda ne kadar büyük bir alana yayıldığını görmek mümkün. Doktortakvimi.com' un 2017 yılında 2000'in üzerinde hasta ve danışan katılımıyla gerçekleştirdiği anket sonuçları ise; beklentileri ve talepleri gözler önüne seriyor.

Peki hasta ve danışanlar, hekim/uzman araştırması yaparken nelere dikkat ediyor? Neleri bilmek istiyor? Hangi bilgiler karar vermelerini daha kolaylaştırıyor? Hangi bilgiye ulaşamamak araştırmalarını etkiliyor?

1- Tedavi Edilen Hastalıklar

Hasta ve danışanlar internette sağlık araştırması yaparken, hekim ve uzmanın adı yerine bulundukları bölge, hastalıklar veya belirtileri içeren farklı kombinasyonlar kullanıp, çıkan sonuçlar dahilinde araştırmalarına başlıyorlar. Bu durumda, hekim ve uzmanların yapılan aramalarda yer almaları için; tedavi ettikleri hastalıkları online profillerinde bulundurmaları ve detaylı olarak belirtmeleri gerekiyor. Sağlık araştırması yapanların sebeplerini göz önünde bulundurarak bu ihtiyaca cevap verme gerekliliği ortaya çıkıyor.

2- Uygunluk Durumu

Kimi zaman bir hekime veya uzmana görünme ve danışma ihtiyacı acil olarak ortaya çıkabiliyor. Kimi zaman ise kendi takvimlerine göre bu zamanı belirleyen hasta ve danışanlar için kritik olan bir diğer madde ise; araştırmaları sonunda karar kıldıkları hekim ve uzmanın uygunluk durumunu görebilmekten geçiyor. Peki bu uygunluk durumu nedir?

Sizin uzmanlığınıza başvurmak isteyen hasta ve danışan, kendisine uygun günü belirledikten sonra sizin de aynı gün ve saatteki programınızı bilmek istiyor. Randevu alma aşamasında olan bu hasta ve danışanlar uygun kanalları kullanarak bunu gerçekleştirmek istiyor. Bu uygunluğu göstermenin en kolay ve avantajlı yolu ise online bir randevu takvimine sahip olmaktan geçiyor. Dilediğiniz ve uygun olduğunuz saatleri gösterebildiğiniz bu takvim sayesinde hasta ve danışanlar, araştırmalarında bir sonuca ulaşabiliyorlar.


Online randevu takvimini keşfetmek ister misiniz?

Online takvimi keşfedin »


 

3- Telefon Numarası

Online kanallarda başlayan iletişim, hasta ve danışanlar tarafından telefonla aracılığıyla devam ettirilmek istenebilir. Bu gibi durumlarda ise muayenehanenizi aramak isteyen hasta ve danışanların bu isteklerine cevap verilmesi gerekiyor. Çalışma saatleriniz dışında gelen çağrıların cevapsız kalmamasının da yine hasta ve danışanlarla olan iletişiminizi güçlendirdiğini unutmayın. Yine bunun önüne online profillerinize bir çağrı merkezi numarası ekleyerek geçebilirsiniz. 

4- Hizmetler

İletişimin temel sebeplerinden birisinin de hasta ve danışanlara yardım etmek olduğunu aklınızda bulundurun. Bazen tedavi edilen hastalıklar yazılsa da kurumun veya muayenehanenin imkanları kısıtlı olduğundan bu hastalığın gerektirdiği hizmet verilemiyor. Bu durumda verebileceğiniz hizmetleri net olarak online kanallarda belirtmek, hasta ve danışanın randevu almadan önce bilmek istediği noktalardan birini oluşturuyor. Bu durum açık bir şekilde belirtildiğinde iki tarafı da zaman kaybından kurtarıyor ve sizin hasta ve danışanların gözünde güvenilirliğinizi artırıyor.

5- Hakkınızdaki görüşler

Sağlık sektörü hizmeti alanın önceden deneyeceği ve ona göre karar vereceği bir sektör olmadığından, hasta ve danışanların yaptığı sağlık araştırması daha önemli bir hal alıyor. Hakkınızda neredeyse her türlü bilgiye ulaşmak isteyen hasta ve danışanlar için de hakkınızdaki görüşler, önemli olarak nitelendirilen bu noktalardan birisi. Kendilerinin hizmeti almadan deneyimleme şansı olmadığından, daha önce deneyimleyen kişilerden bilgi almak karar vermelerinde önemli bir aşamayı oluşturuyor. Hakkınızda yazılan yorumlar ve görüşler, karar aşamasında olan ya da daha sürecin başında olan hasta ve danışanlar için mutlaka dikkat ettikleri bir alan haline geliyor.


Anket sonuçlarının, istatistikler ile daha detaylı incelendiği e-kitabı indirmek ister misiniz?

E-kitabı İndir »

    

En çok okunanlar