Eniyihekim.com tecrübesiyle

Kişilerin Sağlık Profesyonelleriyle İlgili En Genel Şikayetleri

Kategoriler: sağlık, doktor

 

doktorlar-hasta-iletisim.png

 

Türkiye’de, hastaların büyük bir çoğunluğu gittiği sağlık profesyoneli hakkında negatif yorum yapmıyor. DoktorTakvimi.com’a girilen yorumların %90’ından fazlası olumlu. Oranı çok düşük de olsa bu olumsuz yorumların ne olduğunu merak ediyorsunuzdur. O zaman, genel olarak bu olumsuz yorumların kaynağı nedir bakalım:

1. Bekleme odasında uzun bir süre muayene olmayı, seansa girmeyi beklemek.

Bu durum hizmetin cinsini göz önünde bulundurmaz (özel & kamusal hizmet). O yüzden, çalışma koşullarından dolayı bu yorumların sahibi genellikle kamusal sağlık sektöründeki hekimlerdir. Bu bekleme süreleriyle ilgili yapacak bir şeyleri maalesef yoktur. Yine de, özel kurumlarda hizmet veren hekimlerimiz için bir şans var. Sizi bekleyen hastaları mümkün olduğunca bilgilendirmelisiniz. Genelde özel muayenehanelerde saatler tam olarak bir kişiye göre ayarlanır. Ama bir önceki hastanın herhangi bir sebepten dolayı işi uzun sürebilir. Bu durumlarda bekleyen hastalarınızı bilgilendirmeyi tercih edin. Ne kadar bekleyeceklerini asistanlarınız aracılığıyla iletin.

2. Hastayı dinlemede eksiklik

Normalde, bir hekim ya da sağlık profesyonelinin  hasta ya da danışanını ortalama dinleme süresi 15 dakikadır. Bu aslında çok kısa bir süre. Örneğin; Amerika’da bir doktorun hastayı dinleme süresi ortalama 45 dakikadır ve bu sürenin yetersiz olduğu durumlar da mevcuttur. O yüzden, hastaların kendileriyle ilgilenildiğini hissetmemesi “doğal” diyebiliriz. Ve eğer bu hasta sizi değerlendirmeyi düşünecekse bunu göz önünde bulundurabilir. O yüzden, hastayla mümkün olduğunca ilgilenmeye çalışın ve onu dinleyin. Kimi zaman bu ilgi, tedavinin başarsının bile önüne geçer.                                          

                      Online görünürlüğü keşfedin! »


3. Doktorun hastayı hatırlamaması

Doktor başına düşen hasta sayısının bu kadar yüksek olduğu ülkemizde her hastayı hatırlamak o kadar da kolay değil tabii ki. Türk Sağlık-Sen’in 2014’te yayınladığı araştırmasına göre, Türkiye’de bir doktor başında 590 tekil hasta düşüyor. Sağlık bakanlığına bağlı doktorların durumu ise daha vahim; kişi başına 1023 tekil hasta. Devamlı gelen hastaların sayısı da göz önünde bulundurulduğunda, Yeni Şafak’ın haberine göre Sağlık Bakanlığı’na bağlı doktorlar 2008’de günde ortalama 45 hasta muayene etmiş. Bir doktorun her hastayı 15 dakika dinlediğini varsayarsak, bu nefes almadan 11,5 saat ediyor. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak, hastalarınızı tek tek hatırlamanız mümkün değil. O yüzden, hastalar hakkında tuttuğunuz dosyaları, hastanız gelmeden önce 2 dakika inceleyebilirsiniz. En azından geldiklerinde, rahatsızlıklarının ne olduğunu bilirseniz ve onlara ismiyle hitap ederseniz, hastalar için anlamı çok büyük olacaktır.

4. Doktorun hasta ile iletişimi

Hastalar, hekimlerinden biraz anlayış ve empati bekler. Malum, bir doktor için sürekli hasta görmek normal olsa da, bir doktorun bir hastayı ilk defa görme olasılığı oldukça yüksek. Bu yüzden ilk iletişimde hasta her zaman kendini güvende hissetmek ister. Genel  tabirle, bir hastanın, doktor kadar donanımlı olması düşük bir ihtimaldir. Hastaya, sizinle iletişim kurabildiğini hissettirmek iki taraf için de daha iyi olacaktır. Muayene gelindiğinde veya sonrasında; bir el sıkışma, tebessüm, teşekkür veya bir değerlendirme istemek, hastaya güven veren ve iletişim kurabildiğini hissettiren eylemler olacaktır.


5. “Doktor bana yanlış ilaç verdi ve faydasını görmedim...”

Kimse kusursuz değidlir. Bu tarz bir yorumu görmezden gelmeyin. Hekim hataları da olabilir. Bizim hekimlerle olan konuşmalarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla, hastalar genellikle tedaviye başlar başlamaz anında etki bekliyor ve yan etkilerini de görmezden gelebiliyorlar. O yüzden, hastaya ilaç yazarken ilaç hakkında bilgilendirmeyi detaylı olarak yapın. Hastayla, süreç boyunca iletişime geçiyorsanız, tedavisinin nasıl ilerlediğini sorun. Bu da bizi dolaylı olarak bir önceki başlığa götürüyor. Hastalarla iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğunu geliyoruz.

İletişim, iletişim, iletişim...

Yukarıdaki listeden de anlaşılacağı gibi, hastalar tarafından gelen şikayetler, tedavi yetersizliğinden veya başarısızlıktan değil, tamamen iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu yüzden iletişim konusunda biraz daha hassas olmak gerekli.

DoktorTakvimi.com'un online takvim uygulamasını kullanarak randevu yönetim sürecini basitleştirebilirsiniz. Böylelikle randevusunu unutan ya da gelemeyeceğini bildirmeyen hasta sayısını azalttığınız gibi kendi randevularınızı da düzenli bir şekilde tutma imkanı elde edersiniz. Online takvim videosu ile ilgili ücretsiz videoyu izlemek için aşağıdaki butona tıklayarak formu doldurun.

                      Online görünürlüğü keşfedin! »                                            

Göz atabilirsiniz:   

En çok okunanlar