Eniyihekim.com tecrübesiyle

Hekimler ve Uzmanlar İçin Yorum Cevaplama Sanatı

yorum-cevaplama-sanati-1.jpg

Profilinizdeki yorum sayısı giderek artıyor mu? Sevinmelisiniz, çünkü hastalarınız ve danışanlarınız sizi seviyor. DoktorTakvimi.com'a girilen yorumların %92’si olumlu!

Hasta/danışan yorumlarını, profesyonel imajınızı koruyarak nasıl cevaplamalısınız?

Baştan söylemeliyim ki, eğer yapabiliyorsanız profilinize girilen tüm yorumları cevaplayın. Çünkü hastalar ve danışanlar, ilgili gördükleri hekim ve uzmanlara  karşı güven duyarlar. Yorumları cevaplamak tabii ki çok önemli ama bütün yorumlar pozitif olmayabilir. O yüzden bazı basit önerileri göz önünde bulundurursanız bu durumu avantajınıza çevirebilirsiniz.

Pozitif olduğunuzu gösterin: teşekkür edenlere teşekkür edin

Pozitif görüşlere teşekkür ederek bu görüşlerden tam verim alabilirsiniz. Hem imajınızı kuvvetlendirirsiniz, hem de bu vesileyle diğer hastalara ve danışanlara kendinizi tanıtırsınız. Sadece basit olarak “iltifatınız için teşekkür ederim” diyin veya sağlık dileyin. Potansiyel hastalarınıza ve danışanlarınıza ilgi göreceklerini hissettirin.


Olumsuz yorumlara yapıcı cevaplar verin

Bazen olumsuz yorumlardan kaçamazsınız, ama bu yorumları avantajınıza çevirebileceğinizi de bilmelisiniz. Öncelikle cevabınızın anlamlı ve dengeli olduğundan emin olun.  Haksız bir yorum olduğunu düşünseniz bile sakin ve nazik bir dil kullanın.

Kendi bakış açınızı sunun ve bunu yaparken asla kaba bir dil kullanmayın. Eğer hasta/danışan, kendisine yeterince zaman ayırmadığınızı düşünüyorsa veya memnun kalmadığı bir durum varsa, ona durumu açıklayın. Gerekli olduğunu hissederseniz ufak bir özür hem hastanın/danışanın gönlünü alacaktır hem de durumu sizin avantajınıza çevirerek diğer hastalara ne kadar nazik olduğunuzu gösterecektir. Belki de sorunun sizde değil de şikayet eden hasta ve danışanda olduğunu düşüneceklerdir.Unutmayın,hastalar ve danışanlar değişir ama imajınız sabittir.

Bir ihtimal de, eğer hasta/danışan teşhis hakkında itirazda bulunuyorsa veya yeterli olmadığını ya da bir işe yaramadığını iddia ediyorsa, hastayı/danışanı tekrar muayene etmeye davet edin. Haklı veya haksız çıkın, hastanın/danışanın kafasında ve kendi kafanızda soru işareti bırakmayın. En iyi profesör bile olsanız, hata olabilir. Gerçek bir profesyoneli profesyonel yapan bu hatalar ışığında sonuçlar elde edebilmesidir.

Hastalara  ve danışanlara vereceğiniz cevaplarda kendi muayenehanenize ya da tedavi yönteminize yönlendirme yapmayın. Bu konuda sağlık regülasyonlarına riayet edin.

Atışmalardan uzak durun

Yanlış yönlendirecek yorumlarda bulunmaktan sakının. Kötü bir yorum geldiğinde, bunun rakipleriniz tarafından girildiğini iddia etmeyin. Böyle bir duruma düşer ve yorumun sahibiyle karşılıkla atışma içerisine girmeyin. Bu durum, hastaların/danışanların sizin hata kabul etmeyen, kendinin mükemmel olduğunu düşünen bir hekim/uzman olduğunuzu düşünür ve onlara yukarıdan baktığınızı düşündükleri için rahatsız olurlar ve bu onları sadece kaçırmaya yarar. Haklı olun olmayın önemli değil, sonuçta zararlı çıkan siz olmuş olursunuz. Ayrıca, DoktorTakvimi.com’da sizi rakiplerinizin kasıtlı gireceği kötü yorumlar dan koruma amaçlı büyük bir sistem çalışır.

Negatif bir yoruma takılıp kalmayın

DoktorTakvimi.com’la çalışan profesyonel üyelerin %9’undan fazlasında en azından 1 olumsuz yorum bulunmaktadır. Unutmayın, bu mecraları kendinize fayda sağlamak için kullanıyorsunuz. Sizi arayan hastalara ve danışanlara güven sağlamayan bir platformda ne kadar samimi olursanız olun hastalara ve danışanlara kendinizi ifade edemezsiniz ve sadece pozitif yorumlara izin veren bir siteye kimse güvenmez. Ayrıca, negatif yorumları bir şekilde sildirseniz bile bu ters bir tepki yaratabilir ve yorumu silinen hastanın/danışanın aynı yorumu başka mecralarda yayınlamasını tetikleyebilir. Olayın bu şekilde kontrolünüzden çıkmasını istemezsiniz.

DoktorTakvimi.com'u daha yakından incelemek için online görünürlük videomuzu izlemek ister misiniz?

                                                Online görünürlüğü keşfedin! »

                                   

Göz atabilirsiniz:   

En çok okunanlar