Eniyihekim.com tecrübesiyle

Özel Muayenehane Sahibi Hekimler İçin 5 Maddede Kolay Yönetim Rehberi

ozel-muayenehane-sahibi-hekimler-icin-2.jpg

Ülkemizde özel sağlık alanının genişlemeye başlaması ile birlikte birçok hekim kendi muayenehanesini açmaya başlamıştır. Özel muayenehane sahibi hekimler, sağlık alanına ek olarak birden fazla alanı yönetmeye çalışmaktadır.

1- Randevu yönetimi
Özel muayenehanelerin bir bölümünün en önemli sorunu randevu yönetimidir. Özellikle işin içine hekimlerin yoğunluğunun da girmesi ile birlikte hastalar randevuyu uzun süre bekleyebilmektedir. Bu da hastada memnuniyetsizliği beraberinde getirmektedir. Bunu aşabilmek için her hastaya gecikmeleri de hesaba katarak bir randevu süresi verilmelidir.

2- Fiziki şartlar
Hastaların özel muayenehanelerde dikkat ettiği noktalardan bir tanesi de muayenehanenin fiziki şartlarıdır. Tedavi olumlu sonuçlansa da muayenehanenin fiziki şartlarının kötü olması(steril olmaması, hastayı rahatlatıcı dekorasyona sahip olmaması, aydınlık olmaması vb.) gibi birçok faktör hastanın gözünde muayenehaneye olumsuz not vermeye yetmektedir. Aynı zamanda fiziki şartların kötü olması tedavi kalitesini de düşürmektedir.

3- İyi bir iletişim
Hastaların sağlık alanında dikkat ettiği ve önemli bulduğu faktörlerden bir tanesi de muayenehane çalışanlarının ve hekimin iyi bir iletişime sahip olup olmadığıdır. Hastalar bu konuyu oldukça önemsemektedir. İyi bir iletişim hastayı tedaviye hazırlama açısından da önemlidir. Hasta kendini daha rahat hisseder ve hastalığını hekime daha iyi anlatabilir. Bu da tedavi sürecinin daha rahat geçmesine yardımcı olan etkenlerden bir tanesidir.

4- Tedavi sonrası yönetim
Hastalar muayene ya da tedavi sonrasında da kendisini takip eden, hastalığı hakkında bilgi alan hekimlere daha olumlu yaklaşmakta. Tedavi sonrası takip, hekimin yaptığı tedavilerde önünü görmesi açısından da önemlidir. Diş hekimliği gibi bir alanda hastanın sorununu tedavi sonrasında hekimi ile paylaşması gereklidir. 

5- İşleri mümkün olabildiğince bölüştürün
Muayenehanenin idari işleri(fiziki işler, randevu takibi) mümkün olabildiğince asistanlarınıza paylaştırın. Örneğin; randevu hatırlatma, mali işler gibi uzun zaman alan süreçleri çalışanlarınıza bırakmak ve sadece onları denetlemek sizin için daha iyi olacaktır. Unutulmamalıdır ki hekimlik mesleki doğası gereği zaten yeterince yoğun ve stresli bir meslektir. Buna eklenen diğer idari işler diş hekimlerinin vaktini daha fazla alabilmekte ve hekimlerimiz çoğu kez kendine vakit ayıramamaktadır. Bunun önüne geçebilmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi hekimlerimizin tedavi dışı işleri (yönetim, idari alan) daha fazla yardımcılarına paylaştırması gerekmektedir. 

DoktorTakvimi.com mobil uyumlu bir web sitesidir. Bundan dolayı kullanımı oldukça kolaydır. Ek olarak Google'un geliştirdiği son algoritmada mobil uyumlu olan web siteleri SEO açısından da avantajlıdır. 

DoktorTakvimi.com'a üye olarak en fazla zamanınızı alan randevu yönetim sürecini hızlı hale getirebilirsiniz. Online takvimi mobil uyumlu olarak kullanarak dilediğiniz her yerden randevularınızı yönetebilme imkanına sahip olursunuz.  Tanıtım videomuzu izleyerek mobil uyumlu online takvim hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayınız: 

                                Tanıtım videosunu izleyin »

 

Göz atabilirsiniz:   

En çok okunanlar