Eniyihekim.com tecrübesiyle

Sağlık Profesyonelleri İçin Yönetim Rehberi

 

Sağlık sektörü bireysel ve kurumsal iletişimin en güçlü olması gereken alanlardan. Hassas bir alan olması nedeniyle tüm sağlık profesyonelleri ve kurum yöneticilerinin sahip olması gereken çeşitli iletişim teknikleri vardır. Bunun yanı sıra zaman yönetimi de yönetim aşamaları açısından oldukça önemli. Maddelerle sıralayacak olursak sağlık profesyonelleri ve kurum yöneticileri için yönetim sürecinde en önemli noktalar şunlardır:
  • Hastalarla sağlıklı iletişim
  • Kurum & muayenehane çalışanları ile iletişim
  • Zaman yönetimi
  • Randevu yönetimi
  • Halkla ilişkiler yönetimi
  • Maliyet yönetimi
  • İdari işler yönetimi
  • Regülasyonlara uygunluk denetimi
  • Online kanalların yönetimi
Yukarıda saydığımız başlıklar genel maddelerdir. Elbette bu maddeleri şekillendirmek çoğaltmak mümkün. Yazımızda en genel hatları ile yukarıdaki maddeleri özetleyeceğiz.

1- Hastalarla sağlıklı iletişim

Hastalar & danışanlarla sağlıklı iletişim kurmak memnuniyeti arttırıcı faktörlerden bir tanesidir. Örneğin; DoktorTakvimi.com'da bir sağlık profesyonelinden neden memnun kalmadığının sebebi olarak iletişim süreçlerini gösteren hastalar oldukça fazladır. Aynı durumu sağlık kurumları için de görebilmek mümkün. Dolayısıyla hastalar & danışanlar için sağlıklı iletişim oldukça önemli. Buradan yola çıkarak öncelikle yapmanız gereken hastalarla sağlıklı iletişim kurmanın yollarını aramaktır.

Hastaya ya da danışana detaylı açıklama yaparak sağlıklı iletişimin adımı atılabilir. Detaylı açıklamadan kastımız hastayı bol bol teknik bilgiye boğmak elbette değil. Onların anlayabileceği ifadelerle, örneklerle tedavi sürecini, hastanın yapması gerekenleri anlatmanız daha faydalı olacaktır.

Hem kendiniz hem de kurumunuzun çalışanları hastayı güler yüzle karşılamalıdır.

2- Kurum & muayenehane çalışanları ile sağlıklı iletişim

Hastalar ya da danışanlarla sağlıklı iletişim kurmanın yolu mutlu kurum çalışanlarından geçmektedir. Muayenehane ya da sağlık kurumunuzda çalışan bir asistanınız şayet mutlu değilse, onunla sağlıklı iletişim kurulmuyorsa onlar da bu durumu hastalara & danışanlara yansıtabilir. Kendisi ile sağlıklı iletişim kurulmayan bir çalışanın başkaları ile sağlıklı iletişim kurması zordur.

3- Zaman yönetimi

Zaman yönetimi yöneticilerin en çok dert yakındığı konulardan biridir. Zamanı yönetememekten şikayetçi olmaktadırlar çoğu kez. İyi bir zaman yönetiminin yolu iyi bir planlama yapmaktan geçmektedir. Doğru ve etkili bir planlama yapamazsanız zamanınız oldukça geniş bile olsa, süreci yönetemezsiniz ve sürekli ekstra bir zamana ihtiyaç duyarsınız.

Zaman yönetimi neden yapılmalıdır?

Verimi arttırmak

Hedefleri gerçekleştirmek

Planlanan şeyleri zamanında gerçekleştirmek

Kariyerinizde gelişmek

Yanınızda çalışan insanların gelişimine katkıda bulunmak

Randevu yönetimi

Sağlık profesyonelleri ve kurum yöneticileri için hasta ya da danışan randevularını planlamak bazen oldukça stresli bir sürece dönüşebilir. Bu durum genellikle planlama eksikliğinden ve etkili planlama yapabilecek araçlara sahip olamamaktan kaynaklanmaktadır.


                          Zamandan tasarruf etmek için online takvimi keşfetmek ister misiniz?     

                                                    Online takvimi keşfedin »4- Halkla ilişkiler yönetimi

Halkla ilişkiler yönetimi sadece hasta & danışan randevu saatini beklerken çay, kahve ikram etmekten ibaret sanılmamalıdır. Bu çok boyutlu bir süreçtir. Bu süreci iyi yönetmek hasta & danışan memnuniyetini arttırmaya yarar.

5- Maliyet yönetimi

Maliyet yönetimi, yöneticinin başını ağrıtan konulardan bir tanesidir. Etkili bir maliyet yönetiminin yolu harcanan kaynakların kayıtlarını tutmaktan geçmektedir. Çoğu kez yapılan küçük harcamaların kaydı tutulmaz ve bu harcamaların birleşmesi ile yüksek bir tutar ortaya çıkar ve siz bu giderin neden dolayı kaynaklandığını bilmezsiniz.

6- İdari işler yönetimi

Tüm işleri kendi başınıza çözmeye çalışmak orta büyüklükteki kurumların yöneticileri için oldukça zordur. Dolayısıyla işlerinizi paylaştırmayı denemekte fayda var. Kurumunuzun idari işlerini yönetmek için yine sizin denetleyeceğiniz birisi ile çalışabilirsiniz. Bu hem zamandan hem de enerjinizden tasarruf ettirir.

7- Regülasyonlara uygunluk denetimi

Sağlık regülasyonlarına tam hakim değilseniz bu konuda yapılan eğitimlere, toplantılara katılabilirsiniz. Sağlık alanında yapılan düzenlemeler hem hekimler hem de sağlık kurumu yöneticileri için oldukça önemlidir. Bu kurallara uyulmaması halinde ciddi cezai yaptırımlar ortaya çıkabilmekte.

8- Online kanalların yönetimi

Online kanallar sağlık iletişime, kurum yönetim sürecine en çok katkı sağlayan araçlardandır. Elbette ki yüzyüze iletişim süreçleri de oldukça faydalıdır fakat buna sürekli zaman ayırabilmeniz neredeyse imkansız. Dolayısıyla online kanalları kullanmak, hastalar & danışanlarla sürekli iletişimde bulunmak daha etkili bir iletişim süreci yaratmanıza katkı sağlayacaktır.   

En çok okunanlar