Eniyihekim.com tecrübesiyle

Kişilerin Sağlık Profesyonelleriyle İlgili En Genel Şikayetleri

Kategoriler: sağlık, doktor

 

 

Türkiye’de, hastaların büyük bir çoğunluğu gittiği sağlık profesyoneli hakkında negatif yorum yapmıyor. DoktorTakvimi.com’a girilen yorumların %90’ından fazlası olumlu. Oranı çok düşük de olsa bu olumsuz yorumların ne olduğunu merak ediyorsunuzdur. O zaman, genel olarak bu olumsuz yorumların kaynağı nedir bakalım:

Devamını gör »

DocPlanner ve DoktorTakvimi İşbirliği Hakkında Bilmedikleriniz

Kategoriler: medikal haber, sağlık

 

 

 

Türkiye’de DoktorTakvimi.com markası ile hizmet veren, Avrupa’nın en büyük sağlık platformu DocPlanner, aldığı yatırımlar ve Doctoralia birleşmesi ile dünyanın en büyük online sağlık platformları arasına girdi.

Devamını gör »

İnternette Görünür Olmanın Püf Noktaları Nelerdir?


 

Ülkemizde tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da internet kullanım oranı artmaya başladı. Kullanıcılar, arama motorlarını kullanarak sağlık ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmakta, sağlık kurumu, hekim ve uzman seçimlerini internet üzerinden gerçekleştirmektedir. MHRS sisteminin devlet hastaneleri için devreye sokulması ile birlikte hastalar internet üzerinden de randevu alma alışkanlıklarını kazanmaya başlamışlardır. Bu konuda akıllı cep telefonlarının kullanımının artması da online randevu alma, sağlık araması yapma alışkanlıklarının artmasına sebep olan faktörlerden bir tanesidir. 

Devamını gör »

Hekimler ve Uzmanlar İçin 7 Adımda Regülasyonlara Uygunluk Testi


 

 

İnternette sağlık ile alakalı oldukça fazla bilgi yer almaktadır. Hekimlerin/uzmanların ve sağlık kurumlarının uymakla yükümlü oldukları kurallar internet alanı için de geçerlidir. Tıbbi Deontoloji Tüzüğü ve diğer tıbbi regülasyonlar meslek etiği için oldukça gerekli kurallardır. Türkiye’de birçok hekimin/uzmanın web sitesi bulunmaktadır. Peki bu web sitelerinin hepsinin kurallara uygun olduğunu söyleyebilir miyiz? Ne yazık ki bu soruya olumlu yanıt vermek oldukça güç. Bu yazımızda hekimlere ve uzmanlara web sitelerininin regülasyonlara uygun olup olmadığının 7 adımda nasıl test edildiğini anlatacağız. 

Devamını gör »

İnternetteki varlığınız mevzuata uygun mu?


Sağlık alanındaki “reklam yasakları” tüm hekim/uzman ve sağlık kurumlarının uyması gereken kurallardandır. Hekimlik uygulamalarını düzenleyen 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24. Maddesi bu konuya dair esasları belirler. Ayrıca Tıbbi Deontoloji Tüzüğü’nün ilgili maddelerine göre de hekimlerin/uzmanların reklam yapması kesinlikle yasaktır. DoktorTakvimi.com da bu kuralları sonuna kadar destekler ve uygular. Tıbbi deontolojiyi ihlal edici herhangi bir davranışın etik olmadığını her platformda dile getirmekte, sağlık kurumları ve hekimlerimizi/uzmanlarımızı bu konuda bilgilendirmekteyiz.

Bu yazımızda bu konu ile ilgili hekimlerin/uzmanların sıkça yaptığı yanlışlara değineceğiz.

Devamını gör »

   

En çok okunanlar