website-2-1.jpg

Hekimler İçin 6 Adımda Regülasyonlara Uygunluk Testi

Bu yazımızda hekimlerin kendi web sitelerinde yaptıkları ceza almasına sebep olabilecek hatalara değineceğiz:

Hekimlerin ceza almasına sebep olan, regülasyonları ihlal edici 6 hata

1- Kendileri ile ilgili övücü ifadeler kullanmaktan kaçının

Hekimler internet sitelerine kendilerini övücü nitelikte ifadeler eklememelidir. Bu ifadelere örnek olarak şunlar gösterilebilir: "alanında ilk", "alanındaki ilk", "deneyimli", "mesleğinde çığır açan" vb.

2- Muayene ya da çalıştığı kurumu övücü ifadeler 

Hekimlerin hem kendilerini hem de çalıştığı kurum ya da muayenehaneyi övmesi sağlıkta reklam yasağını ihlal edici bir davranıştır. Örneğin hekimler kendi internet sitelerine şu ifadeleri eklememelidirler: "muayenehanemizde konforlu sağlık hizmeti", "güleryüzlü tedavi süreci", "son teknoloji tıbbi araç gereçler".

3- Sağlıkta reklam yasağını ihlal edici görselleri kullanmayın

Bu konuda sıkça yapılan yanlışlardan biri hekimlerin yaptıkları tedavi ya da operasyon öncesi ve sonrası fotoğraflarını koymasıdır. Bu reklama yönelik bir davranış olarak kabul edilmektedir. Bir hekimin bu tarz fotoğrafları sitesine koyması

4- Kampanya yapmak ve fiyat belirtmekten kaçının

Hekimlerin internet sitesi üzerinden hasta çekmeye yönelik kampanyalar yapması ve tedavi, ameliyat ücreti belirtmesi yasaktır. Dolayısıyla yasağa rağmen internet sitesine bu tarz şeyler ekleyen hekimler çeşitli cezalar almaktadır. 

5- Herhangi bir tedavi yöntemini önermeyin

Bir hekim internet sitesinde bir tedavi yöntemine ya da ilaca yönelik talep yaratmaya yönelik bir üslup kullanmamalıdır. Dolayısıyla internet sitesine ilaç ismi koymak, bir tedavi yönteminin sağlık problemini toptan çözeceğini iddia eden yazılar yazmak kurallara aykırıdır. 

6- Teşekkür ifadelerini web sitenize koymayın

İnternet sitesine kendinizle ilgili övücü ifadeler koymak kurallara aykırıdır. Bu kural Türk Tabipleri Birliği'nin son kongre kararlarında da tekrar belirtilmiştir. 


                           Siz de ücretsiz videomuzu izleyerek online takvim hakkında bilgi alabilirsiniz

                                                    Online takvimi keşfedin »


İnternet sitesinin faydaları neler?

Her hekimimizin kişisel regülasyonlara uygun bir internet sitesi olması oldukça faydalıdır. Hekimlerimiz de bilirler ki internette oldukça fazla bilgi kirliliği mevcuttur. Dolayısıyla internet sitesi olmayan profesyonel üyelerimizin regülasyonlara uygun bir internet sitesi olması oldukça gereklidir.

Web sitesindeki hangi ifadeler regülasyonlara aykırıdır?

Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğrafları, övücü nitelikteki ifadeler, alanında ilk ve tek olduğunu belirten cümleler, bir tedavi yöntemine yönlendirici cümleler, kendi muayenehanesine hasta yaratmak için yapılan kampanyalar sağlıkta reklam yasağına yani regülasyonlara aykırıdır. Dolayısıyla bu tarz içeriklerden uzak durulmalıdır. 

Regülasyonlara uygun bir internet sitesi gerekliliği

Şunu belirtmek zorundayız ki; bazı hekimlerimizin internet sitelerinde regülasyonlara aykırı ifadeler yer alabilmektedir. Gerek içerik, gerekse de görsellerde Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'ne aykırı olarak nitelendirilebilecek ifadelerin yer alması oldukça zararlıdır. 

Hekimler için oluşturduğumuz profile neleri koyabiliyoruz?

Hekimler için oluşturduğumuz profile hekimimizin adres bilgileri, yaptığı çalışmalar, fotoğrafları, kısa özgeçmişini koyabiliyoruz. Bunun dışında yorum, öncesi sonrası fotoğrafları kesinlikle koyulmamaktadır. 


                       Siz de ücretsiz videomuzu izleyerek online takvim hakkında bilgi alabilirsiniz

                                                    Online takvimi keşfedin »


 Diğer online kılavuzlarımıza göz atın: